Strona główna  /  Wycieczki  /  Wycieczka na Rysy

Wycieczka na Rysy

Wycieczka na Rysy

Trasa:
Data: Array
Uczestnicy:

 

24 września jest datą ważną, o ile nawet nie najważniejszą w historii moich, i zapewne nie tylko moich przygód z górami. Śmiało powiedzieć można, że to największa wyprawa w tym roku. Przygotowania logistyczne trwały długi czas, uwzględnione zostały nawet takie elementy jak jesienne wykopki ziemniaków naszego kierownika oraz snowboardowe zawody w Nowym Targu. Kierownik wyprawy miał nad wszystkim kontrolę i wszystko zostało należycie zapięte na ostatni guzik. Wyruszyliśmy na Rysy!

 

szlakiem czerwony


Pierwszy etap naszej ekspedycje Palenica Białczańska - Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Rybiego Potoku - Włosienica - Morskie Oko. Szlak czerwonego koloru, czas 120 min. Jest to najmniej interesująca część wędrówki. Mniej więcej 2 godziny droga ciągnie się asfaltem. Za pierwszym zakrętem wyłania się panorama na Dolinę Białej Wody i Gerlach.

 Jednak mimo paru leśnych przecinek droga jest monotonna i nudna. Kolejne piękne widoki pojawiają się w okolicach Włosienicy, jesteśmy w stanie zobaczyć Mnicha, Mięguszowieckie Szczyty i Rysy.

 

 

 Morskie oko

 

Morskie Oko

 
Docieramy do Morskiego Oka, jest godzina 9.00, panują fantastyczne warunki atmosferyczne, lepszych nie mogliśmy sobie wymarzyć. Schronisko jeszcze jest puste, trwa w oczekiwaniu na tysiące ludzi, którzy już niebawem będą się schodzić. Nas, na szczęście, już w tym miejscu nie będzie. Spokojnie konsumujemy śniadanie, parę pamiątkowych fotografii i trzeba ruszać w dalszą drogę!

Etap drugi przebiega od Morskiego Oka do Czarnego Stawu. Szlak czerwonego koloru, czas 55 min. Malownicza droga dookoła stawu. Staw można "obejść" na dwa sposoby, udając się w prawą lub lewą stronę od schroniska na Morskim Oku.

 Po drugiej stronie stawu rozpoczyna się wspinaczka po schodach ułożonych z kamieni do Czarnego Stawu.

 
Czarny Staw

 

Czarny Staw i Morskie Oko

Widok ze szlaku na Rysy.

Czarny Staw jest położony w kotle polodowcowym. Bliski jest kształtem do koła, umiejscowiony jest na wysokości 1581 m n.p.m, czyli 191 m wyżej aniżeli Morskie Oko. Powierzchnia posiada 20,64 ha, maksymalna głębokość 76,4m. Bezpośrednio nad stawem znajdują się ściany Kazalnicy. Jezioro zamknięte jest charakterystycznym progiem skalnym zbudowanym z bardzo wygładzonych przez egzarację skał.

 Szlak na Rysy

Agnieszka

Etap ostatni prowadzi na Rysy. Szlak czerwonego koloru, czas 180 min. Najpierw musimy obejść drugi tatrzański staw - Czarny Staw pod Rysami.

Jaskinia lodowa

Mijamy jaskinie lodową.

Następnie tysiące skalnych stopni kierujących na sam szczyt. A droga jeszcze daleka....

Lekkie zmęczenie, uzupełnianie płynów, i moment na spokojne oglądanie otaczającej przyrody. Aktualnie jak na dłoni mamy dwa stawy tatrzańskie, schroniska już niemal nie możemy dostrzec...

 Najbardziej atrakcyjna część wędrówki - wspinanie po łańcuchach. Na trasie panuje wielki ruch. Jesteśmy niedaleko celu... Coraz bardziej zaczyna wiać...

Rysy (2499 m n.p.m.) będące najwyższym szczytem polskich Tatr - są jednym z czterech wierzchołków. Najwyższy z nich leży całkowicie po słowackiej stronie i liczy 2503 m. Na liście najwyżej położonych tatrzańskich szczytów znajduje się on na 15-stej lub 18-stej pozycji. Jest jednym z wielu szczytów Żabiej Grani stąd nazywano go Żabim Szczytem, potem posiadał nazwę Żabie Rysy, a w końcu Rysy. Niektórzy myślą. że nazwa Rysy pochodzi stąd, że spod wierzchołka biegnie żleb, a góra przez to wygląda jakby byłą porysowana. Nazwa pochodzi od pożłobionych zboczy całego kompleksu Niżnich Rysów, Żabiego Szczytu Wyżniego i Żabiego Mnicha. Utworzyli ją górale polscy i była ona używana co najmniej od początków XIX w.

Rysy

Widok z Rysów

 Szczyt zdobyty, jesteśmy niemal na 2500 m n.p.m. Nieocenione uczucie satysfakcji oraz najpiękniejsze widoki sprawiają, że nie myślimy o zmęczeniu.

 

Oczywiście bezcenna była także pomidorowa zupa na samym szczycie, ciepły posiłek za sponsorowała nam Aga, teraz wiadomo dlaczego Aga miała taki ogromny plecak! Dzięki!

 

Droga powrotna biegła tą samą trasą, lekkiego stracha napędziły nam głazy spadające z Rysów i pomrukiwanie dzikich, nierozpoznawalnych zwierząt.

źródło: Rysy - 2beinspired
      


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


wycieczka-na-karb

Wycieczka na Karb

wycieczka-na-czerwone-wierchy

Wycieczka na Czerwone Wierchy

wycieczka-do-morskiego-oka

Wycieczka do Morskiego Oka

wycieczka-na-bystr

Wycieczka na Bystrą