Wodogrzmoty Mickiewicza Autor : Martens kategoria: WodospadWodogrzmoty Mickiewicza,nazywane krócej Wodogrzmotami, czasami nazywane również jako Wodospady Mickiewicza są to wodospady w Tatrach Wysokich zbudowane z trzech większych i paru mniejszych kaskad (posiadających od 3 do 10 metrów wysokości) na potoku Roztoka (w Dolinie Roztoki) wypływającym z Pięciu Stawów Polskich.Wysokość : 1126.00 m n.p.m.

Trzy największe wodospady posiadają nazwy: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot. Znajdują się w miejscu w którym woda pokonuje próg skalny. Nad Wodogrzmotami jesteśmy w stanie oglądać urwiska Turni nad Szczotami w masywie Wołoszyna. Wyżej, na stokach Roztockiej Czuby rośnie ładny drzewostan modrzewiowo-limbowy.

Woda płynąca przez Wodospady Mickiewicza powoduje huk, który był przyczyną powstania nazwy: Wodogrzmoty. Hałas jest wyjątkowo duży po dużych opadach. Grzmot to wymieniona jako pierwsza ludowa nazwa wodospadów. Towarzystwo Tatrzańskie w roku 1891 nadało Wodogrzmotom imię Adama Mickiewicza na pamiątkę sprowadzenia prochów poety na Wawel. Na skale przy Niżnim Wodogrzmocie w roku 1891 została umieszczona pamiątkowa tablica. Paradoksem jest to, że Mickiewicz nie był w żaden sposób powiązany z Tatrami ani z Podhalem, nigdy nawet w tych okolicach nie był. Według autorów przewodników, m.in. Władysława Cywińskiego, nazwa Wodogrzmoty Mickiewicza nie jest prawidłowa i trzeba używać krótszej nazwy - Wodogrzmoty. Nazwa oficjalna GUGiK to Wodogrzmoty Mickiewicza.

Pierwszym turystą, który widział Wodogrzmoty, był Walery Eljasz (1879 rok, z przewodnikiem Maciejem Sieczką). Wodospady są dostępne dla turystów od roku 1886, wtedy to została doprowadzona do nich ścieżka. Obecnie z mostu kamiennego na drodze Oswalda Balzera prowadzącej do Morskiego Oka jesteśmy w stanie dojrzeć tylko Pośredni Wodogrzmot. Wyżni Wodogrzmot jest prawie niewidoczny, Niżni znajduje się poniżej mostu i nie ma do niego dostępu.

Z drogą Balzera przecina się szlak zielony ze schroniska Roztoka do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Znajduje się w tym miejscu drewniany budynek, spełniający rolę magazynu schroniska. Do lat 80 miejsce to było parkingiem i przystankiem autobusowym do Morskiego Oka, obecnie mogą korzystać w tym miejscu toalet.